Cvokotanje na hladnoći već je duže vrijeme tik kojeg imamo svi. Temperature su se opasno spustile, vjetrovi nas šibaju sa svih strana, pancerice su u pogonu, a crveni alarm meteoalarm upaljen u našim ormarima. Kape, šalovi, rukavice, buffovi, turbani, balzami za usne i kreme za ruke uvijek su uz nas! I neka su! Bez njih bi naša koša i kosa bila prepuštena na milost i nemilost hladnoće, a ona im nikako nije dobar prijatelj! Tragovi preplanulosti i osunčani pramenovi, ti divni suveniri ljeta koji našoj koži i kosi daju posebnu čaroliju, već su davno izbrisani.
Kako bismo ih i u zimskim danima održali lijepima i zdravima potrebno je uložiti malo više napora. Dok nas ljeti prži jako sunce, a u proljeće napadaju alergije, zimi opasnosti za kožu i kosu vrebaju za svih strana. Hladan zrak, centralna grijanje, vjetrovi i manja vlažnost zraka glavni su neprijatelji naše ljepote i dišnih puteva. Oni uzrokuju sušenje i pucanje kože i kose, hrapavost, crvenilo, svrbež vlasišta pa čak i bolna pucanja kože na stopalima i rukama. Suha i uništena koža i kosa uvelike utječu na naše samopouzdanje, a osim toga, ako se ne osjećamo i ne izgledamo dobro u vlastitoj koži, skloniji smo padu u zimsku depresiju. Koža također ima jako bitnu funkciju da nas štiti od bolesti, infekcija i alergena, pa ako je ona ugrožena, ugrožene smo i mi.
No, postoji mnogo načina na koji je možete zaštiti. Jedna od najvažnijih stavki je redovita hidratacija. Kako se vlažnost na otvorenom smanjuje, isto se događa u vašoj koži. Hidratantna krema u tom slučaju spašava stvar, a koristi ćete onu koja odgovara tipu vaše kože. Ako imate suhu ili mješovitu kožu, odaberite hidratantnu kremu na bazi ulja, a ne na bazi vode. Teže, masnije noćne kreme su obično na bazi ulja pa će vas štititi i dok spavate.
- Ako imate masnu kožu ona zapravo može uživati u gubitku vlage u zraku, ali ako osjetite svrbež ili primijetite da se isušuje, nabavite kremu. U vlastitoj kuhinji ćete pronaći zdrave prirodne hidratizatore kao što su maslinovo i kokosovo ulje, kakao maslac, ulje avokada, ulje slatkog badema i ulje vitamina E. Kožu je potrebno vlažiti i iznutra. Uzimanje vitamina E i omega-3 masnih kiselina - kao dodataka prehrani ili povećanog unosa hranjivih namirnica, kao što su ribe, orašasti plodovi i zeleno povrće - pomaže u poboljšanju elastičnosti vaše kože. I da, ne zaboravite kremu za sunčanje! Čak i u jesen i zimu, osobito snježnu, sunce isijava štetne zrake od kojih naša koža ubrzano stari. Stanice kože stalno umiru. Koliko god to zvučalo tužno, to je zapravo zdrava stvar, jer se zamjenjuju svježim novim stanicama. Zobena kaša pomiješana s mlijekom i medom odličan je prirodan piling i učinit će čudo na vašoj koži.
- S istim problemima bori se i vaša kosa. Zbog nedostatka vlage vrhovi se „cvjetaju“, a vlasište isušuje. Kosu nemojte prati svaki dan, već svako drugi ili treći i između šamponiranja koristite ulja za kosu, obavezno balzame i maske. Isto tako, umjesto pranja vrućom vodom, koristite mlaku vodu kako biste omogućili regeneratoru da se bolje upije. Hladnija voda pomaže u održavanju vlage i čini kosu sjajnijom. Umasirajte kokosovo ulje pomiješano s limunovim sokom u tjeme i prije nego ga isperete šamponom i regeneratorom ostavite da djeluje 20 minuta. Masaža vlasišta vraća cirkulaciju u vaše tjeme pa je zimi jako poželjna. Njegujte kosu i kožu u hladnim danima, kako bi bila spremna za prelazak u toplije godišnje doba!