Prve znakove debljanja najčešće primjećujemo na trbuhu. To je svojevrsni pojas Gaze u kojem borbe nikada ne prestaju, a vama se čini da ste stalno na gubitku. Što god da učinite, koju god dijetu da probate, steznik, širu košulju, on je još uvijek tu. Zbog njega više ne stanete u omiljene traperice, ne možete sjediti kao prije, smeta vam pojas u vožnji i općenito kako izgledate u ogledalu. Ne, nisam trudna! Samo sam napuhnuta! – možda je parola s kojom bi najradije šetale gradom. Najviše vas smetaju komentari tipa „nisi ti debela, da skineš to malo s trbuha bila bi super. Upravo je „to malo“ zapravo jako puno i tjera nas na godine i godine znojenja, dok kratkotrajni gubitak discipline sav trud resetira na početno stanje.
Zašto je to tako?
Stres, nedostatak vježbanja i loša prehrana glavni su proizvođači sala na trbuhu. Znamo, već i ptice na granama znaju da su ove tri stvari uzročnik svega lošeg što remeti kvalitetu naših života, ali uistinu je tako. Vašu težinu i izgled u velikoj mjeri određuju tri glavna faktora: koliko kalorija konzumirate tijekom dana, koliko ih izgarate i koliko ste stari. Ako jedete previše, a vježbate premalo, višak kilograma vam ne gine, posebice na trbuhu. Također, kako starimo, mišićna masa se smanjuje, a višak kalorija lakše se pohranjuje kao masnoća, osobito u trbuhu. Postoje dvije vrste trbušne masnoće: ona koja okružuje unutarnje organe i koja je mnogo opasnija od one vanjske koja se nalazi ispod kože. Prekomjerna masnoća na trbuhu nije bezazlena i nije samo oku neugodna već može izazvati hrpu komplikacija poput srčanih bolesti, visokog krvnog tlaka, astme, tumora na crijevima i dr. Hormonske promjene također uzrokuju stvaranje sala.
Žene, u rodnim godinama, imaju tendenciju nakupljanja masnoće na bokovima, bedrima i stražnjici kako bi osigurale rezervu energije tijekom trudnoće i dojenja. Kako im razina estrogena opada tijekom menopauze, masnoća sve više migrira prema trbuhu. Kod muškaraca se proces „saljenja“ povećava nakon 40. godine s padom razine testosterona.
Ipak, glavni krivac svemu je prehrana koja uključuje previše šećera, zaslađena gazirana pića, alkohol smrtni su neprijatelji ravnog trbuha. Povećana količina proteina ubrzat će vaš metabolizam i dovesti do spontanog smanjenja unosa kalorija. Povećan trbuh svakako možete zahvaliti i sjedilačkom načinu života. Možda niste svjesne, ali u prosjeku 8 sati provedemo sjedeći, buljeći u ekrane, u preuskoj odjeći i obući koja opterećuje našu kralježnicu. Nepravilno držanje samo pomaže salu da se što čvršće utabori na našem trbuhu. Minimalno 150 minuta kardiovaskularne aktivnosti umjerenog intenziteta tjedno pomaže sagorijevanju sala s trbuha. Jednosatno hodanje dnevno odlična je borba protiv velikog trbuha. Povećani trbuh osim loših prehrambenih navika otkriva i loše navike spavanja. Istraživanja su dokazala da oni koji spavaju manje od šest sati noću ili više od devet sati u prosjeku imaju veće količine trbušne masti.
Ako ste već krenuli u novogodišnju borbu s nakupljenim kilogramima, a ne primjećujete velike rezultate, znači da nešto radite pogrešno. Provjerite količinu proteina i vlakana koje unosite, količinu vode kao i stres kojem ste izloženi. On, točnije hormon kortizol, sabotira vašu borbu s viškom kilograma. Možda ste izazvali kontraefekt jer prekomjerno vježbanje može poremetiti balans kortizola i učiniti vas još napuhanijima. Ponekad niste krivi vi, već vaši geni, koji uvelike određuju oblik tijela i rizik od pretilosti. Ipak, ne možemo kriviti gene za našu lijenost. Rad na sebi uspješno bi se nosio s genetskom predispozicijom velikog trbuha.
Kada bi uspjeli tijelo staviti u balans, napuhnutost i višak sala na trbuhu postali bi prošlost.