Sportska odjeća je posljednjih godina postala mainstream odijevanja. Nosimo je u svim prilikama i na nju, htjeli mi to priznati ili ne, trošimo ozbiljan novac. Kladimo se da je u vašim ormarima broj tenisica veći nego broj cipela s potpeticom i drago nam je da je tako. To znači da ste probudili sportašicu u sebi i da uživate u udobnoj obući!



No, i takva odjeća zahtjeva određeno održavanje, bez obzira je li riječ o odjeći posebne teksture ili pamučnoj trenirki za „svaki dan“, postoje pravila kako što prati. Dok se kod ostale vrste odjeće većinom borimo s tvrdokornim mrljama i zgužvanošću, odjeća u kojoj smo vježbali ima manje takvih problema, ali može biti krivac brojnim infekcijama. Zajedno s endorfinima, naše tijelo prilikom vježbanja proizvodi znoj i potpuno novi miris tijela. Tuširanjem će on nestati s nas, ali pranjem neće nužno napustiti našu sportsku odjeću!
Naše tijelo ima populaciju normalne flore koja živi na našoj koži u obliku bakterija, kvasaca i gljivica . Ne plašite se, normalna flora je u biti "dobra", u smislu da pomaže u održavanju ravnoteže između dobrih i loših bakterija. Prilikom znojenja stvaramo povoljno okruženje u kojem se ta normalnu flora razmnožava. Važno je znati kako znoj sam po sebi nema miris, ali ako dođe u kontakt s bakterijama, stvara se neugodan smrad. Čak i nakon laganih vježbi, odjeća u teretani upija znoj koji je prošaran bakterijama. Tada primjerice može doći do iritacije kože ili razvoja nekih težih dermatoloških bolesti poput dermatitisa ili folikulitisa. Žute mrlje ispod vaših pazuha koje teško izlaze pranjem nastaju kemijskom reakcijom između znoja i kisika, a uz njih vašoj odjeći u teretani prijete prljavština i hrđa sa sprava koje se propisno ne održavaju.
Kako onda takvu odjeću što drže održati na „životu“ bez da izgubi formu i performanse?
Za početak, prema sportskoj odjeći se trebate odnositi kao prema donjem rublju.
- Dakle, operite je odmah nakon nošenja! Što je duže držimo vlažnom, ili ako je kojim slučajem ostavimo „da prespava“ u našoj sportskoj torbi, sutradan će biti još smrdljivija i punija bakterija. To je kategorija odjeće koja se treba prati odvojeno od druge odjeće. Kada je perete poštujte najosnovniji postulat pranja koji nalaže da se bijela odjeća uvijek pere odvojeno, deterdžentom namijenjenim za svijetle tkanine. Također, trudite se ne miješati odjeću različitih materijala, pa primjerice nemojte sportsku odjeću prati ni s ručnicima jer i tada može doći do prijenosa vlakana. Vaša odjeća je izdržljiva, u njoj obarate rekorde, osvajate visoke vrhunce, ali ipak s njom trebate biti nježni.
- Perite je isključivo na niskim temperaturama i na manje okretaja kako bi se sačuvala boja. Takvu je odjeću najbolje sušiti na svježem zraku, nikako u blizini grijalica ili u sušilici, jer će visoka toplina s vremenom uništiti elastičnost i stanjiti tkaninu. Ako ste pak prisiljeni koristiti sušilicu, onda odaberite program do max. 20 minuta kako se materijal ne bi skupio ili izgubio oblik. Nije samo sušilica ta koja može prouzročiti štetu, jaki deterdženti, izbjeljivač i omekšivač čine isto. Omekšivači su super stvar, ali ne za teretanu! Prije svega, oni će smanjiti elastičnost vaše odjeće, a „rade“ tako da oblažu vlakna kako bi odjevni predmeti bili glatki pa se za njih znoj, bakterije i smrad lakše hvataju. Vodite računa da odjeću okrenete naopako jer će se tako prljavština, znoj i bakterije lakše isprati s mikrovlakana. Preporučljivo je znojnu odjeću prije pranja natopiti u vodu s octom koji će osloboditi bakterije zarobljene na vašoj odjeći. Većina sportske odjeće napravljena je od sintetičkih tkanina koje se najbolje ispiru hladnom ili toplom vodom. Pranje u vrućoj vodi može oštetiti mikrovlakna u odjeći, što dovodi do skupljanja. Vruća voda je prikladnija za pamučne stvari i ručnike. Nemojte pretjerati s deterdžentom! Dvije čajne žličice tekućeg deterdženta dovoljne su za puno punjenje.
Pridržavajte se ovih uputa i vaša će odjeća još dugo biti aktivna!