Dok se nekima od ovog naslova diže kosa na glavi, drugi oduševljeno jedva čekaju čuti o čemu je riječ, a treći koji konstantno tvrde da nemaju vremena za vježbu, očajnički traže novu izliku.
Ovaj je naslov diljem svijeta dočekan s velikom sumnjom i podsmijehom. Aktivni sportaši samo su odmahivali rukom na kanadsku skupinu stručnjaka koji su godinama pokušavali znanstveno dokazati kako je nemoguća izjava o fitnessu ipak moguća! Danas je ovaj najnoviji trend fitnessa preplavio časopise o fitnessu, YouTube i aplikacije za vježbanje. Evo i zašto: nemoguće je tvrditi da nemate jednu minutu u danu koju biste mogli posvetiti sebi, svom zdravlju i tjelesnoj aktivnosti. High Intensity Interval Training' ili kraće HIIT može učiniti čuda za vaše zdravlje i to za samo nekoliko minuta tjelovježbe tjedno. Naravno, mora postojati caka, a ona je da ta jedna vježbačka minuta dnevno treba biti jako intenzivna. Poanta ovakvog načina vježbanja je postizanje visoke razine kondicije za samo jednu minutu vježbanja dnevno, ali i uvođenje tjelesne aktivnosti u svakodnevicu. Prednosti ovog koncepta su brojne. Za početak, ne trebate odlaziti u teretanu, trošiti novac na gorivo, parking, članarinu, sportsku odjeću, dadilju i sl. Osim novca štedite i vrijeme. Možete trenirati kad god i gdje god želite. Fit za samo 60 sekundi namijenjen je svima onima kojima je uvijek nedostajalo vremena i novca za vježbu, ali i onima koji su sporo ili nikako ostvarivali postavljene ciljeve vježbanja. Pa kako onda treba izgledati ta jedna aktivna minuta u danu? Studija je pokazala kako primjerice samo 60 sekundi intenzivnih sprinterskih intervala nudi iste zdravstvene prednosti kao i 50 minuta umjerenog kontinuiranog vježbanja. Ipak, ovaj način vježbanja nije primjeren početnicima kojima će biti jako intenzivan i bolan. Čak i osobama u jako dobroj formi podnošljivo vrijeme intenzivnog vježbanja bude jako kratko. Dakle, ako ste početnik, prvih se nekoliko mjeseci držite tradicionalnog načina vježbanja, a onda krenite sa 60 sekundi intenzivne vježbe dnevno uz kratko zagrijavanje prije i istezanje poslije.
Za početak možete izvoditi kardio vježbe poput trčanja, bicikliranja, veslanja ili preskakanja vijače velikom brzinom. Već idućeg mjeseca možete prijeći na kompleksne vježbe manjeg do srednjeg opterećenja koje ćete ponavljati veliki broj puta. A kada postanete iskusni vježbač u dobroj formi, možete se okušati u malom broju ponavljanja vježbi srednjeg do velikog opterećenja. Zagrijavati se možete običnim čučnjevima ili laganom vožnjom bicikle. Vaša intenzivna minuta može izgledati ovako: krenite voziti sobni bicikl umjerenim tempom, pa nakon nekoliko sekundi prebacite na najteži level i pedalirajte 20 sekundi, nakon toga se odmorite nekoliko minuta lagano pedalirajući pa ponovite 20 intenzivnih pedaliranja, opet kratak odmor, pa opet 20 teških sekundi. Ako nemate kućni bicikl možete pokušati i sprint na mjestu. YouTube kanal je prepun super vježbi u trajanju od 60 sekundi, pa neka vam vaš smartphone bude glavni partner dok vježbate. Izmjena intervala velikog opterećenja (sile ili brzine) i odmora dovodi do povećanog lučenja hormona kortizola i kateholamina kao odgovora na stres što stavlja organizam u stanje povećane potrošnje energije. Također se povećava gustoća mitohondrija koji su odgovorni za proizvodnju energije u stanicama.
No, ovo nije vrsta treninga koja će vas dugoročno dovesti do željenih rezultata. Istina, s njom ćete postići wow efekt, ali prehrana, oporavak, aerobni trening i trening snage trebaju biti uključeni u vašu fitness rutinu. HIIT može učiniti čuda, ali i izazvati neželjene efekte, stoga ga je potrebno racionalno uključivati u svoje treninge.