Već dulje vrijeme se šuška o nekakvim HIIT treninzima. Naši prijatelji dolaze sve umorniji, ali i sve zadovoljniji iz teretana. Na prvi pogled izgledaju kao da su preživjeli vojno bojište i samo žele negdje sjesti. No, svatko od njih će reći da se vrijedilo boriti. Pa što je to uopće HIIT trening i zašto su svi ludi za njim?
Za vrijeme ovog treninga koji traje upola kraće od ostalih treninga, gubite jako puno kalorija. Cijeli je trening koncipiran kao serija jako izazovnih i napornih vježbi s najvećim fokusom na kardio. Svrha treninga visokog intenziteta je pojačati intenzitet vašeg kardia. Ovaj trening izvlači maksimum iz vas, ali i daje maksimalne rezultate! Svaka tjelovježba pomaže u sagorijevanju masnoća spaljivanjem kalorija, ali intenzivnija tjelovježba gori više masti i to je dio razloga zbog kojeg je HIIT tako popularan.
Radite teže uz veći unos kisika i veće kalorijsko sagorijevanje.
- Pravila HIIT-a su prilično jednostavna: radite jako teško, odmorite se, a zatim ponovno radite jako teško i za to vam ne treba otmjena teretana, plan vježbanja ili oprema - samo nađite aktivnost koja povećava broj otkucaja srca, a zatim primijenite HIIT format na njega. Možete voziti bicikl, možete trčati stepenicama, možete plivati nekoliko milja ili trčati za psom. Sve je tehnički HIIT, sve dok je intenzivno! HIIT trening podrazumijeva oko 20-45 minuta rada i odmora, a ono što se događa za to vrijeme je sjajno: gubit ćete težinu, izgraditi mišiće, pojačati metabolizam i uživati u svojevrsnom „bonusu“ nakon treninga. Naime, tijelo će sagorijevati kalorije i 2 sata nakon vježbanja. Ovakve treninge možete izvoditi na bilo kojoj lokaciji, a što je teren zahtjevniji, to je sagorijevanje masti veće. Popularnost treninga visokog intenziteta raste s temperaturom, točnije, što je ljeto bliže, to su i treninzi intenzivniji jer u jako kratkom roku omogućavaju oblikovanje tijela i gubitak kilograma, a to je baš ono što svi želimo! U samo nekoliko mjeseci treninga visokog intenziteta, moguće je postići ili čak premašiti fizičke koristi koje ljudi dobivaju trenirajući trostruko duže.
HIIT nije uvijek bolji od tradicionalne rutine vježbanja. Postoje dobri razlozi za dulje vježbanje - oni mogu pomoći vašem tijelu da se prilagodi u postizanju određenih ciljeva kondicije, kao što su priprema vaših zglobova i mišića za napon poput maratona. HIIT treninzi su zapravo najbolji način da sportaši poboljšaju performanse, što ne znači da ih ne mogu raditi i početnici.
Čak i iznimno male količine cjelokupnog napora, samo jedna minuta, mogu imati snažne učinke na ukupnu kondiciju jer mišići reagiraju na intenzivne intervale na isti način kao i na dulje vježbe. Na početničkoj razini, svaki HIIT program uključuje zagrijavanje, nakon čega slijedi nekoliko ciklusa intenzivne aktivnosti s kratkim pauzama odmora između njih. Ta aktivnost može biti sprint, plivanje, biciklizam ili vježbe s težinama.
Ali, nemojte se forsirati! Budite svjesni znakova upozorenja! Ako osjetite oštru ili naglu bol, zaustavite se i procijenite situaciju prije nego nastavite. Intervalni trening nije bez nedostataka i ne biste ga trebali svakodnevno uključivati u svoju rutinu. On pogađa središnji živčani sustav i potrebno mu je najmanje 48 sati da se oporavi. Ako ste pretrenirani, intervali mogu opteretiti vaš CNS i uzrokovati oštećenje mišića, mehaničku napetost i metabolički stres.
HIIT treninzi nisu za svakoga, posebice su zabranjeni osoba sa srčanim problemima, bolestima i ozljedama. Inzistiranje na isključivo ovakvom tipu treninga uglavnom dovodi do ozljeda, pa ga je iz tog razloga bolje kombinirati s drugim načinima vježbanja.
Tako jedan dan vježbajte snagu, drugi dan odradite trening visokog intenziteta, a nakon toga uzmite dan odmora i dajte tijelu vremena za oporavak. Zbog razine intenziteta, uvijek se trebate javiti svom liječniku prije početka HIIT-a, kao i kod bilo kojeg programa vježbanja. Potrebna vam je velika motivacija i tjelesna izdržljivost da se dovedete do krajnjih granica. Ako niste navikli na ovu vrstu treninga, vaši mišići i zglobovi mogu doživjeti uganuća i naprezanja.
Krenite polako i slušajte svoje tijelo!
Guranje glave kroz zid neće donijeti nikakve rezultate!