Za većinu rekreativaca i sportaša trčanje je dio svakodnevne zdrave rutine i potrebno im je kao zrak koji dišu. Navikli su se na tu aktivnost i imaju svoju uhodanu dionicu, ekipu s kojom trče, maratone i polumaratone na kojima se dobro zabave. Takva ekipa zna kako njihova omiljena fizička aktivnost ima dvije strane medalje, onu dobru i onu ne baš toliko lijepu.
Ali, ako ste trkač početnik i planirate trčati dugo i sretno, morate znati i o nedostatcima i opasnostima koje donosi bavljenje ovom aktivnošću. Startat ćemo s prednostima.
Trčanje je idealan kardio trening, koji ojačava mišiće i djeluje na poboljšanje općeg fizičkog stanja i psihičkog stanja. Trčanjem poboljšavate cirkulaciju, jačate srce i respiratorni sustav.
Osim poboljšanja fizičkog stanja, blagotvorno djeluje i na vašu psihu, te pomaže pri relaksaciji i poboljšanju kvalitete sna. Jedna od velikih prednosti trčanja, a i razlog zašto mnogi biraju baš ovu vrstu fizičke aktivnosti, jest taj što trčanjem sagorijevate velike količine masti. Trčanjem ubrzavate metabolizam čime potičete sagorijevanje i gubitak kilograma.
To je dugotrajan proces i rezultati nisu vidljivi preko noći.
Nedostatak ovog načina mršavljenja je taj što kao i kod svake fizičke aktivnosti morate imati dobar plan i raspored trčanja, te postepen rad na kondiciji, kako bi tijelo postajalo brže i snažnije. Naime nakon određenog vremena tijelo se navikne na brzinu trčanja pa se potrošnja tijekom treninga smanjuje, stoga je potrebno raditi na brzini, promjeni zahtjevnosti staze po kojoj trčite, i uz sve to naravno paziti na prehranu i na ono što unosite u tijelo.
Trčanjem jačate vaše mišiće, al ne tako da vam noge izgledaju nabildano kao radom s opterećenjem u teretani, već izduženo i vitičasto. Osim mišića povećava se i gustoća kostiju, konstantnim utjecajem podloge po kojoj trčite. Sad ćemo malo utrčati u negativu. Zabluda je kako ćemo trčanjem najbrže sagorjeti kalorije jer trčanje spada u manje intenzivne kardio treninge prije i nakon kojih osoba ne treba dodatnu energiju i unos proteina. Ipak, svaki trkač nakon treninga osjeti glad i jede misleći kako je odradio trening na kojem se potrošio. Trčanjem se naše tijelo troši, noge i zglobovi su u stalnom dodiru s podlogom, ozljede su česte, a posljedice svega trkači najbolje osjete u odmakloj dobi. Bolna koljena i zglobovi, istezanje mišića, istezanje Ahilove tetive, bolova u potkoljenici i peti, te ozljede mišića koji nisu pravilno istegnuti i zagrijani prije treninga, najčešće su nuspojave trčanja. Uzrok bolnih istegnuća, ili koljena može biti i kriva podloga po kojoj trčite (npr. asfalt, mnogi trkači biraju krivu podlogu koja ima loš utjecaj na koljena, stoga je bitno slušati vlastito tijelo i odabrati dobru podlogu, tartan, traku ili zemljanu podlogu), a još je važnije izabrati odgovarajuću obuću za trčanje.
Intenzivno trčanje može završiti i kobno, srčanim udarom, pa liječnici predlažu najveću dnevnu dionicu od 4, 5 km. Sve preko toga može biti rizično.
Dakle dragi trkači i oni koji ćete to tek postati, trebate biti svjesni i blagotvornog i negativnog utjecaja trčanja. Trčanje je dobro za vaše tijelo. Trčanje je dobro za vaš um. Ono će vas relaksirati i uz uravnoteženu prehranu podariti kvalitetniji san. Trčanje ima pozitivan utjecaj i na smanjenje anksioznosti i depresije, te pomaže pri hormonalnom balansu pogotovo kod žena. Smanjuje tegobe povezane s astmom, jača pluća i bronhe.