Kada govorimo o zaštiti od sunca, zadnjih smo godina mišljenja kako je korištenje bilo kakve zaštite postalo uzaludno i kako je hlad najbolja zaštita. Ne biste vjerovali, ali sunčevo zračenje prodire i u debeloj hladovini, stoga je jako dobro znati se zaštiti od sunca koje postaje sve opasnije.
Priče o ozonskim rupama, sve agresivnijem suncu, rakovima kože zbog prevelike izloženosti i izbjegavanje plaže od 11 – 17 sati više nisu mitovi. Naši se odlasci na plažu doslovno ravnaju prema „sunčevom satu“, tj. njegovoj jačini kako bi spriječili kožne probleme poput opeklina, hiperpigmentacije, tamnih mrlja ili prijevremenog starenja.



Na tržištu postoji gomila preparata koji vašu kožu, kosu i nokte štite od sunca, ali kako odabrati onaj najbolji? Za razliku od klasičnih krema za sunčanje, manje je poznato kako su mineralne kreme bez emulgatora i konzervansa koje uz pomoć cinkovog oksida stvaraju zaštitni sloj na koži zapravo najbolja zaštita. Klasičnu kremu za sunčanje potrebno je nanijeti pola sata prije izlaganja suncu, a njeni kemijski sastojci upijaju štetno zračenje i potom ga raspršuju. Mineralne kreme djeluju odmah nakon nanošenja, a u sebi sadrže titanijev dioksid i cinkov oksid koji stvaraju sloj na koži kroz koji zrake ne mogu proći. Točnije lome UVA i UVB zračenje i ne apsorbiraju ih u kožu, dok kemijske kreme za sunčanje blokiraju jednu vrstu UV zračenja. Sada kada znamo koja vrsta zaštite je najbolja, trebamo znati koliko je često koristiti. Dermatolozi preporučuju korištenje kreme SPF faktora najmanje 15 svaki dan, tijekom cijele godine.



Ako planirate biti na suncu više od 20-30 minuta dnevno, trebali biste nositi kremu za sunčanje najmanje SPF 30. Ni oblačno vrijeme ne štiti od sunca jer kroz oblake prolazi i do 80% sunčevih zraka. SPF je zaštitni faktor kreme za sunčanje i klasificiran je s obzirom na količinu zračenja koju može upiti i raspršiti. Obično se kreće od 2 do 65. Što se količine kreme tiče dnevno biste trebali nanositi onoliko kreme koliko stane u jednu čašicu za rakiju, a za lice još jednu žličicu za čaj. Ako se pak jako znojite ili kupate, kremu nanosite svaka 2 sata. Dobra krema za sunčanje treba biti vodootporna, brzo se upijati, biti bez ili blagog mirisa i lagane teksture.
Ako ste jedan od onih koji ne voli osjećaj masnoće na tijelu i miris krema za sunčanje i koji vjeruje u zaštitu bijelom majicom, u velikom ste problemu. Majica pruža vrlo malu zaštitu, ekvivalentnu zaštitnoj kremi od samo 7 ili 8 SPF-a! Ako ste po prirodi tamnoputiji, nemojte misliti da sve ovo ne vrijedi i za vas. Boja kože vas ne štiti od štetnog utjecaja sunca.
Ako ste pak odlučili povesti unutarnju borbu sa suncem, odnosno štititi se uzimanjem pilula za sunčanje, to ne znači da na sebe ne trebate stavljati i kremu. One će svakako pojačati stupanj zaštite, a ekstrakt paprati kojeg sadrže će pomoći kod oštećenja prouzrokovanih UV zračenjem pa čak i smanjiti crvenilo nakon izlaganja suncu. Isto vrijedi i za kremu za samotamnjenje koja vas bez kreme s odgovarajućim faktorom sama ne može zaštiti osim ako u sebi nema neki faktor. Iako kod takvih krema postoji rizik od loših sastojaka i štetnih kemikalija, generalno su zdravije nego direktno izlaganje svijetle puti jakom suncu. Bez obzira na rok trajanja koji je napisan na ambalaži, ako vam je slučajno ostala krema za sunčanje od prošlog ljeta, slobodno je bacite. Ona može vrijediti, ali njena moć zaštite je izgubljena jer aktivni sastojci kod otvorene kreme nakon nekoliko mjeseci gube svoje djelovanje. Ulja za sunčanje koja u pravilu volimo više od krema, najčešće imaju procijenjen SPF faktor u epruveti (in vitro) što znači da nema garancije da ulje koje ste kupili ima neki točno određen faktor.



Dakle nekoliko korisnih savjeta koje bi trebali poslušati ovoga ljeta glase:
- Koristite krema za sunčanje na bazi cinka i titanija sa SPF 30,
- Štitite glavu i lice šeširima širokog oboda
- Nosite kvalitetne sunčane naočale s UV zaštitom i odjeću od materijala koji štite od sunca
- Izbjegavajte jako sunce od 11-17
- Boravite u klimatiziranim prostorima
- Vodite računa o hidrataciji kože
- Koristite balzam za usne sa SPF-om od 30
Zaštita od sunca nije potrebna samo na plaži, ona je nužna i svim rekreativcima koji ljeti vježbaju na otvorenom. Stoga, otrčite po svoj zaštitni faktor i budite sigurni i za vrijeme rekreacije! Komercijalna kozmetika sadrži mnoge štetne sastojke kao što su naftni derivati, sintetski mirisi i konzervansi, a brojni znanstvenici upozoravaju kako kreme za sunčanje negativno utječu na morsku floru i faunu.
Stoga vam dajemo na znanje i postojanje alternative, odnosno prirodne kozmetike prema receptima naših baka koje možete i sami napraviti kod kuće!