Iako nam odlazak na putovanje znači vrijeme koje ćemo provesti s dragim ljudima, na lijepoj destinaciji, bez poslovnih obveza i stresa, naše tijelo baš to i ne doživljava tako. Često nas promjena ambijenta, prehrane, vremenske zone i chill faza, pretvore u nešto sasvim drugo. Iza predivnih fotografija s Instagrama i Facebooka, iza širokih osmijeha i bosih nogu na pješčanim plažama, krije se poremećaj hormonalne ravnoteže. Tako naš godišnji odmor zapravo izgleda ako bismo ga promatrali po tjelesnim reakcijama.
Osim rane ili zakašnjele menge, i vaš PMS može postati žešći, a nekad će vam trebati i mjesec-dva da svoje tijelo vratite u „normalu“. Iako se takvi izleti čine kao no stress razdoblja, oni to zapravo nisu. Možda ćete se dobro zabaviti, ali ako previše pijete i premalo spavate, vaše tijelo zapravo pati od stresa.
On će utjecati na funkcije hipofize, utječući na proizvodnju estrogena, što zauzvrat ometa ovulaciju. Iako su mnogi hormoni uključeni u kontrolu menstrualnog ciklusa, poznato je da su dva izravno povezana s putovanjima i stresom: kortizol i melatonin.
Kada se razina tih dvaju hormona u vašem tijelu promijeni, raspored ovulacije može se pomaknuti. Rezultat? Menstruacija koja se može pojaviti ranije ili kasnije od očekivanog.
Jedna od glavnih stvari koja utječe na vaše hormone - a to se prekida tijekom putovanja - je vaš cirkadijanski ritam. Vaš cirkadijalni ritam je vaš ciklus spavanja / budnosti. Kada je cirkadijanski ritam poremećen, može poremetiti proizvodnju hormona. Kad god poremetite ciklus spavanja, postoji mogućnost da promijenite i vaš menstrualni ciklus. Ako mijenjate vremenske zone, vaš "unutarnji sat" tijela također ispada iz ravnoteže. Jet lag može izazvati konstantni umor i nesanicu, što će također poremetiti dane vašeg menstrualnog kalendara.
Putovanje ometa normalan san zbog mijenjanja okruženja i klime. Ako primjerice iz tropske klime odlazite u morsku ili planinsku, promijenit će se i vaš krvni tlak. Riječ odmor svi uzimaju zdravo za gotovo. Rijetki od nas se tih dana i tjedana pridržavamo uhodanih rutina kad je o prehrani i tjelovježbi riječ. Zdrave salate i juhe mijenjamo za lokalne specijalitete, roštilje, masnu hranu, a vodu i izotonike za alkohol i slatke koktele zbog kojih su naši dani kraći, a noći duže.
Ako pak koristite kontracepciju, a mijenjate vremensku zonu, tablete trebate piti prema vašoj lokalnoj zoni. Također morate znati kako kontracepcija i alkohol ne idu zajedno. Dati ćemo vam male savjete kako biste vaš ciklus održali redovitim tijekom putovanja: pokušajte pripremiti tijelo na ono što vas čeka. Ako ćete sate i sate provesti s frendicama u nekom shopping outletu ili ako odlazite na aktivan odmor, a baš i niste u zavidnoj formi, krenite s vježbanjem i dužim šetnjama nekoliko tjedana prije putovanja.
Kada stignete na odredište trudite se održavati barem neke zdrave rituale koje ste radili kod kuće. Planirajte obroke i ne zaboravite ostati aktivni i na putovanju. Ne pretjerujte s alkoholom. Ako znate da imate problema sa spavanjem dok ste na putovanju, konzumirajte namirnice koje će vam pomoći da se opustite.
Čajevi, eterična ulja, posebni jastuci pomoći će vam da se lakše opustite i zaspite. Pijte dovoljno vode. Jednom kad ponovno budete u stari ritmu, vaš menstrualni ciklus bi se trebao sinkronizirati.