Dnevne obaveze i užurbani način života ponekad nam onemogućavaju brigu o osnovnim stvarima. Jedna od tih je i da se adekvatno brinemo za svoju opremu i odjeću za trening, ako trenirate prije posla, velika je vjerojatnost da svoju opremu samo bacite u torbu, a torbu u prtljažnik. I tu griješite... Znoj i vlaga pospješit će na vašoj odjeći i tenisicama razvoj gljivica, te je stoga važno da istu barem pokušate barem prosušiti prije pospremanja. Vaša odjeća će vam biti zahvalna, a tako ćete definitivno i umanjiti i to da vaša odjeća upije miris znoja i teretane.
Svi znamo kako oprema za trening može imati osebujan miris, nazovimo ga tako. Ako je trening kvalitetno odrađen, vaše bi tajice, majice i sportski grudnjak trebali biti potpuno mokri.
I tu dolazimo do onog dijela kako ih adekvatno održavati i prati da bi nam trajali što dulje.
Nekoliko je bitnih stavki kod održavanja sportske opreme, a to je da tenisice redovito perete i zračite. Nakon svakog treninga, a osobito onoga na vanjskim terenima, poželjno je tenisice prebrisati vlažnom krpom i ostaviti ih da se osuše na zraku. Povremeno ih je potrebno i oprati, a tom možete učiniti također i ručno, očetkati ih i prati blagim deterdžentom ili ih u zaštitnoj vrećici staviti na kratak ciklus i malu temperaturu u perilicu za rublje.
Riješiti se lošeg mirisa iz tenisica je malo teže, ali ako to radite redovito, uspjeh je zagarantiran. Tu će pomoći nezaobilazna soda bikarbona. Najjednostavnija, a ujedno i najisplativija opcija je ta da u tenisice nakon treninga jednostavno naspete sode bikarbone da upije vlagu i mirise i nakon nekog vremena, samo sodu istresete van. Jednostavno i učinkovito je ono što se traži, kako održavanje naše opreme ne bi oduzimalo previše vremena.
Svoju odjeću za trening bi trebali prati kad je suha, ili barem malo prozračena, a pranje treba raditi na niskim temperaturama. Tako će se najbolje očuvati materijal, ali i riješiti mirisi. Trebali bi izbjegavati upotrebu omekšivača za rublje ili ga svesti na minimum, a također ne pretjerivati u korištenju sredstava za pranje rublja jer samo možete napraviti kontraefekt.
Preporučuje se da odjeću za trening perete naopako, s unutarnjom stranom prema vani, jer taj dio koji vam dotiče kožu je najbitniji da se dobro ispere.
Postoje i specijalni deterdženti idealni za posebno za održavanje sportske opreme. Omogućuju očuvanje vaše opreme, a i neutraliziraju mirise. Opet je od važnosti ne upotrijebiti previše deterdženta, jer se neće tako vaša osjeća bolje oprati, nego će samo još gore „mirisati“ jednom kad se počnete znojiti.
Ako ipak i dođe do toga da s vremenom vaša odjeća počne neugodno mirisati tu opet možete posegnuti za sodom bikarbonom. Ona je odlična za ovakve situacije. Savjetujemo da u pranje stavite malu količinu sode i operete svoju odjeću normalno. Soda bikarbona će neutralizirati mirise i vaša će odjeća biti mekana, a ako mirisi budu ustrajniji stavite u pranje u i malo alkoholnog octa. Definitivno ćete se riješiti gljivica koje uzrokuju mirise, a naše bake su odavno znale da su „domaći“ pripravci najbolji.
Ako ste u nedoumici oko toga kako prati svoje sportske grudnjake, preporučljivo je da ih perete svakih par dana, a ako se više znojite perite ih nakon svakog treninga.
Jednostavno je, čuvajte svoju odjeću i opremu adekvatno je održavajte i ona će vam služiti dulje i bolje.